Af laten hangen van de relatie die je met haar hebt om te beginnen. Een dame waar je niet lief en leed mee deelt (nou ja, ik bedoel natuurlijk niet getrouwd maar een dame waar je niet tenminste een beetje openhartig mee omgaat), die opeens wel om geld lenen komt: niet doen. Bij dames waar je dat wel mee hebt: voor jezelf bedenken hoe erg of je het vindt als je het niet terugkrijgt. Kun je het makkelijk missen: gewoon doen. In natura terug betalen heb ik in het begin geprobeerd, maar dat werkte in elk geval bij die dame niet goed. Die dame had toch het gevoel dat ze het dan steeds voor niets met me moest doen. Een beetje half half werkte wel, waarbij ik het geld dan alleen gebruikte voor extra's. Maar niet met een lijst, als een boekhouder, zelfs al schreef ik ruimhartig af, daar knapte na 3 keer toch op af. Dit betreft een dame die al 10 jaar gestopt is, maar die wel met afstand degene was waar ik het vaakst geweest ben.
Neem de wijze les aan dat geld -of iets anders- uitlenen vaak aan het begin van het einde van vriendschappen en trouwens ook familieverhoudingen staat. Plotseling ben je namelijk behalve vriend of familie ook schuldeiser, iemand aan wie men iets verplicht is. Het is vervelend als de schuldenaar het geld niet heeft om ooit terug te betalen of op tijd of volgens afspraak. Dus wordt je ontlopen, de relatie wordt stroever. Vanwege de vriendschap (etc, goede klant, aardig) durfde men het jou te vragen. Maar vervolgens wordt uit naam van diezelfde band eigenlijk ook wel verwacht dat je "wat" geduld hebt. Etc. Of gewoon schaamte. Soms geef ik daarom liever meteen het gevraagde of maar een deel ervan maar dan als gift. Bij vrienden bijvoorbeeld. (al komt dat maar zeer zelden voor in mijn geval, geen rijke man).
Ik heb best wel diverse vaste dames geld geleend. Van één dame kreeg ik een verzoek vanuit roemenie nadat ze accuut daarheen was vertrokken wegens familieomstandigheden. 500 euro, een vrij hoog bedrag. Gevolgd door een tweede verzoek 2 dagen later. Dat ik ook nog overgemaakt heb, zij het met wat aarzeling. Daarna nooit meer iets van haar gehoord.... Het bedrag van 900 euro kon en kan ik best missen, het is minder dan 4 van de ca 20 bezoeken bij mij thuis die ik van haar had in coronatijd en super van genoten heb. In de maanden daarna heb ik haar wekelijks tegen haar oude, voordelige raamprijs minstens 2, niet zelden 3 keer per week bezocht. Om het in perspectief te zien (en mezelf te troosten) heb ik voor mezelf uitgerekend dat het tarief van die raambezoekjes door die 900 extra uiteindelijk vergelijkbaar waren met de gewone tarieven van andere dames op de dam. Voor het gebodene nog steeds heel redelijk.
Dus het gaat niet om het geld, maar om het tevens verbreken van het contact. Misschien was de reden waar, maar liep het slecht af en dan is het extra naar als je nog iets aan derden terug moet betalen ook. Misschien was ze zelf ziek geworden. Of misschien liep ze de ware tegen het lijf. Allemaal redenen waar ik haar het geld voor zou hebben kwijtgescholden. Als ze had gezegd te gaan stoppen had ik het misschien als cadeau mee gegeven. Maar dan wel vrijwillig. Hoe dan ook, als ze alsnog terug zou komen zou ik er niet meer over praten of zeggen dat het zo goed is.
Daarom is het belangrijkste dat je jezelf afvraagt hoe erg je het echt vindt als je het onverwacht niet terugkrijgt en niets meer hoort, al of niet door opzet.
Zelf heb ik - om niet opnieuw teleurgesteld te raken in een dame om geld- sinds die ene dame wel als beleid dat ik niet hoger uitleen dan een bepaald bedrag, al springt een dame hoog of laag. Als de dame meer nodig heeft moet ze het spreiden over meerdere klanten of vrienden. Tot dat bedrag doe ik dan ook niet echt moeilijk (mits het een dame is waar ik vaak kom en op gesteld ben), niet om te geven of sturen en ook niet over vorm en tempo.
Sinds die ene tegenvaller heb ik toevallig alleen een keer met een hierin heel eerlijke, betrouwbare dame te maken gehad, over en weer geen enkel probleem.
Dus belangrijkste boodschap: kijk naar je band met een dame, en beeld je in wat het voor je zou betekenen als je het niet terugkrijgt, niet alleen in geld. Maar wees ook niet te angstvallig of krenterig, als je nagaat wat je al aan een dame regulier hebt uitgegeven kan daar vaak best nog wel wat bij mocht het tegenzitten.
Ik heb haar gevraagd of ik een ticket kon kopen en toen zei ze dat ze al een ticket had en dat het voor een medische ingreep was.
Ja dat had ik inderdaad ook nog willen zeggen. Komt waarschijnlijk vaker voor. Hoewel het ook een kwestie van doorschuiven kan zijn, (bijtijds reserveren kan een hoop schelen). Een dame die ik nog niet "noemde" (ook al een tijd weg) kreeg me meer dan eens zover om haar geld over te maken naar roemenie voor de terugreis (zij het per bus). Ze wist heel goed dat ik haar erg graag weer hier had... ik weet niet of ik het ooit terugkreeg, maar dat was misschien in natura. Wel weet ik nog dat ze een keer hetzelfde reisgeld na 3 dagen nog een keer wilde hebben omdat het geld intussen o.a. aan een dokter was opgegaan. Haar moeder (diabeet, wat wel klopte) wist haar met klagen alles afhandig te maken bleek later.